איזה מחלות מזכות בפטור ממס הכנסה

אדם החולה במחלה או ליקוי בגופו, עשוי להיות זכאי לקבלת פטור ממס הכנסה.

במקרים מסוימים, בהתאם לדרגת נכותו והיקף שכרו, יהיה הנישום פטור לחלוטין מתשלום מס הכנסה עבור כלל הכנסתו השנתית.

מדובר בהטבה שעשויה להצטבר לכדי עשרות אלפי שקלים מדי שנה ואשר חלה על מגוון רחב מאוד של מחלות.

 

פטור בגין נכות רפואית

נכות רפואית היא הגדרתם של ליקוי גופני או מחלה, אשר נקבעים על ידי וועדה של הביטוח הלאומי לפטור ממס הכנסה. נישום המעוניין לבחון את זכאותו לפטור ממס, נדרש לבקש מפקיד השומה את זימון הוועדה. הנישום יתבקש להעביר לידי הוועדה מסמכים המצביעים על טיב מחלתו והיקף תחולתה, להתייצב לדיון פרונטלי בפניה ובמקרים מסוימים להיבדק על ידי רופא הוועדה.

 

היקף הפטור

עצם קביעתה של הוועדה הרפואית למתן פטור מס הכנסה, כי אדם סובל מנכות רפואית בדרגה מסוימת, אין בה כי לזכות את אותו אדם בפטור ממס. קביעות הוועדה את דרגת נכותו ותקופת נכותו של הנישום, הן בעלות השפעה על מידת החבות שלו במס הכנסה, על פי המדרג הבא:

דרגת הנכות תקופת הנכות היקף הפטור ממס הכנסה
90% ומעלה שנה ומעלה עד להכנסה שנתית בגובה 614,400 ₪
90% ומעלה בין 185 יום ל- 364 יום עד להכנסה שנתית בגובה 73,560 ₪
90% ומעלה פחות מ- 185 יום אין זכאות לפטור
פחות מ- 90% לא רלוונטית אין זכאות לפטור

 

סוגי מחלות המזכות בפטור

קביעת רופא הוועדה את דרגת הנכות ותקופתה נעשות על פי תקנות הביטוח הלאומי (קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה). מקריאת תקנות אלו, ניתן לראות כי החוק מכיר במגוון רחב מאוד של מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה. דרגת הנכות נקבעת בהתאם לסוג המחלה ולמידת השפעתה של המחלה על שגרת חייו של הנישום.

בתקנות ניתן למצוא פירוט ארוך של מחלות וליקויים כאשר לצד כל אחד מהם, מופיעה דרגת הנכות אשר יש לקבוע בגינה. בין אותן מחלות ניתן לציין מחלות לב, ליקויים בכליות, מחלות נפש, מחלות ריאה, סוכרת, שחפת של בלוטות הלימפה ועוד מגוון רחב של מחלות.

 

מימוש הפטור ואפשרות לקבלת החזר מס

בהנחה שקביעת הוועדה הרפואית לפטור ממס הכנסה קבעה דרגת נכות ותקופת נכות המזכות בפטור, ניתן להגיש למס הכנסה את הבקשה לקבלת הפטור. לצד זאת, במצב שבו קביעת הוועדה בדבר תקופת הנכות חלה גם על שנות מס קודמות שבהן שולם מס הכנסה באופן מלא, באפשרות הנישום לקבל החזר עבור סכומים אלו וזאת עד לתקופה של 6 שנות מס לאחור.

 

פטור ממס הכנסה בגין מחלה – זכאות ששווה לבדוק

פטור ממס הכנסה בגין נכות רפואית הוא בין הטבות המס המשמעותיות ביותר המנויות בפקודת מס הכנסה. בעת שבוחנים את תקנות הביטוח הלאומי, ניתן לראות כי הפטור עשוי לחול על מגוון רחב מאוד של מחלות וליקויים. על כן, לאדם החולה במחלה, מומלץ לבחון באופן יסודי את שאלת זכאותו לפטור.

שטרות של מאה

 

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
כף רגל
בריאות
טיפול רפלקסולוגי – למי הוא עוזר?

כולנו מכירים את הכאבים הפנימיים, הלחצים, והבעיות הגופניות שהרפואה הקונבנציונלית לא יכולה להסביר. לעיתים דווקא הרפואה המשלימה מחזיקה בידה את הפתרון. אז מתי בעצם נפנה דווקא לטיפול רפלקסולוגי, איך הוא

פריט למבוגרים
בריאות
החשיבות של ספיגה גבוהה בחיתולים למבוגרים

קנייה של חיתולים למבוגרים אינה עניין של מה בכך. יש כמה פרמטרים שחשוב מאוד לבדוק רגע לפני שפותחים את הארנק בתמורה לחבילה המיועדת. ריכזנו עבורכם את כל הפרטים החשובים ביותר

איש עם מסכה
בריאות
בדיקת פי סי אר – מה חשוב לדעת היום?

כל אחד יודע מהי בדיקת פי סי אר. המושג הזה הפך להיות שגור בפיותיהם של רבים ברחבי הארץ והעולם. התכנסנו כאן היום, במדריך זה, לא כדי להסביר לכם מהי הבדיקה

דוקטור
בריאות
מה חשוב לדעת לפני שמתחילים טיפול אפילציה

כולנו חולמות להיפטר משיער הפנים לצמיתות ומנסות כל מיני שיטות, החל משיטות של הסרת שיער רגילות כמו למשל שעווה, גילוח או הוצאה בפינצטה. שיטות אלו אפילו עלולות להחמיר את צמיחת