איזה מחלות מזכות בפטור ממס הכנסה

אדם החולה במחלה או ליקוי בגופו, עשוי להיות זכאי לקבלת פטור ממס הכנסה.

במקרים מסוימים, בהתאם לדרגת נכותו והיקף שכרו, יהיה הנישום פטור לחלוטין מתשלום מס הכנסה עבור כלל הכנסתו השנתית.

מדובר בהטבה שעשויה להצטבר לכדי עשרות אלפי שקלים מדי שנה ואשר חלה על מגוון רחב מאוד של מחלות.

 

פטור בגין נכות רפואית

נכות רפואית היא הגדרתם של ליקוי גופני או מחלה, אשר נקבעים על ידי וועדה של הביטוח הלאומי לפטור ממס הכנסה. נישום המעוניין לבחון את זכאותו לפטור ממס, נדרש לבקש מפקיד השומה את זימון הוועדה. הנישום יתבקש להעביר לידי הוועדה מסמכים המצביעים על טיב מחלתו והיקף תחולתה, להתייצב לדיון פרונטלי בפניה ובמקרים מסוימים להיבדק על ידי רופא הוועדה.

 

היקף הפטור

עצם קביעתה של הוועדה הרפואית למתן פטור מס הכנסה, כי אדם סובל מנכות רפואית בדרגה מסוימת, אין בה כי לזכות את אותו אדם בפטור ממס. קביעות הוועדה את דרגת נכותו ותקופת נכותו של הנישום, הן בעלות השפעה על מידת החבות שלו במס הכנסה, על פי המדרג הבא:

דרגת הנכות תקופת הנכות היקף הפטור ממס הכנסה
90% ומעלה שנה ומעלה עד להכנסה שנתית בגובה 614,400 ₪
90% ומעלה בין 185 יום ל- 364 יום עד להכנסה שנתית בגובה 73,560 ₪
90% ומעלה פחות מ- 185 יום אין זכאות לפטור
פחות מ- 90% לא רלוונטית אין זכאות לפטור

 

סוגי מחלות המזכות בפטור

קביעת רופא הוועדה את דרגת הנכות ותקופתה נעשות על פי תקנות הביטוח הלאומי (קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה). מקריאת תקנות אלו, ניתן לראות כי החוק מכיר במגוון רחב מאוד של מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה. דרגת הנכות נקבעת בהתאם לסוג המחלה ולמידת השפעתה של המחלה על שגרת חייו של הנישום.

בתקנות ניתן למצוא פירוט ארוך של מחלות וליקויים כאשר לצד כל אחד מהם, מופיעה דרגת הנכות אשר יש לקבוע בגינה. בין אותן מחלות ניתן לציין מחלות לב, ליקויים בכליות, מחלות נפש, מחלות ריאה, סוכרת, שחפת של בלוטות הלימפה ועוד מגוון רחב של מחלות.

 

מימוש הפטור ואפשרות לקבלת החזר מס

בהנחה שקביעת הוועדה הרפואית לפטור ממס הכנסה קבעה דרגת נכות ותקופת נכות המזכות בפטור, ניתן להגיש למס הכנסה את הבקשה לקבלת הפטור. לצד זאת, במצב שבו קביעת הוועדה בדבר תקופת הנכות חלה גם על שנות מס קודמות שבהן שולם מס הכנסה באופן מלא, באפשרות הנישום לקבל החזר עבור סכומים אלו וזאת עד לתקופה של 6 שנות מס לאחור.

 

פטור ממס הכנסה בגין מחלה – זכאות ששווה לבדוק

פטור ממס הכנסה בגין נכות רפואית הוא בין הטבות המס המשמעותיות ביותר המנויות בפקודת מס הכנסה. בעת שבוחנים את תקנות הביטוח הלאומי, ניתן לראות כי הפטור עשוי לחול על מגוון רחב מאוד של מחלות וליקויים. על כן, לאדם החולה במחלה, מומלץ לבחון באופן יסודי את שאלת זכאותו לפטור.

שטרות של מאה

 

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
מסלולי שחייה
בריאות
רוצים להכנס לכושר שיא? תבנו בריכה פרטית

כולנו רוצים גוף בריא ויפה וכדי להשיג אותו עלינו להיכנס לכושר. יחד עם זאת, מאוד קשה למצוא את סוג הכושר המתאים עבורנו. בריכה פרטית תהיה כלי מצוין להשגת הכושר המבוקש.

שני מדרסים
בריאות
3 סיבות לנעילת מדרסים באופן יומיומי

האורתופד שלח אתכם למכון מדרסים אבל הוא לא הסביר לכם מה הסיבה? אתם לא לבד. מידי יום, מטופלים רבים מקבלים הפניה כללית למדרסים מטעם אורתופדים מבלי לציין יותר מידי מה

דופק לב
בריאות
גידולים של בלוטת התריס

בלוטת התריס (תירוהיד) נמצאת מתחת לפיקת הגרון, בעלת 2 אונות ואחראית על הפרשת הורמונים שמשפיעים על כל הפעילות של הגוף. כאשר הבלוטה נמצאת בתת תפקוד, הגוף לא מאוזן הורמונלית ואז

6 שיטות למניעות נחירות ושינה טובה יותר
בריאות
6 שיטות למניעות נחירות ושינה טובה יותר

אין דבר יותר מעצבן מלישון עם אדם נוחר באותו חדר, במיוחד אם אתם אנשים שמתעוררים מכל דבר. הרבה פעמים תופעת הנחירות מגיעה מבעיה רפואית העלולה לגרום ללחץ דם גבוה, עייפות