גידולים של בלוטת התריס

בלוטת התריס (תירוהיד) נמצאת מתחת לפיקת הגרון, בעלת 2 אונות ואחראית על הפרשת הורמונים שמשפיעים על כל הפעילות של הגוף.

כאשר הבלוטה נמצאת בתת תפקוד, הגוף לא מאוזן הורמונלית ואז היא תהיה בעודף פעילות או תת פעילות.

זה יכול לקרות בעקבות גידול של הבלוטה, מחלה אוטואימונית/ויראלית, תופעת לוואי של תרופות מסויימות או מצב מולד.

באם מדובר בגידול שפיר אפשר לתת טיפול תרופתי אבל בגידול ממאיר יש צורך בטיפול כירורגי.

 

קצת על סרטן בלוטת התריס

רוב הגידולים בבלוטת התריס הינם שפירים ולא ממאירים, כאשר גידול ממאיר אצל נשים הינו נפוץ יותר ומופיע בגילאים 35-39, לעומת גברים, אצלם סרטן בלוטת התריס מופיע דווקא אחרי גיל 60. הסרטן מתפתח לאט וניתן לזהותו בהופעת גוש בצוואר שלא כואב וגדל לאט. ישנם תסמינים נוספים כמו: צרידות לתקופה ממושכת של כמה שבועות, קשיים בבליעה ובנשימה ובמקרי קיצון גם כאבי גב בעקבות התפשטות הסרטן מחוץ לבלוטה לעבר הגב. חשוב לדעת שברוב המקרים הבלוטה לא נמצאת בעודף או תת פעילות.

 

גילוי ואבחון הסרטן

כאמור, ניתן לגלות את הגידול על ידי מישוש הצוואר או באופן פתאומי הופעת צרידות וקשיי נשימה/בליעה. על מנת לבצע אבחנה מדוייקת של גידול ממאיר יש צורך באולטראסאונד של הגוש וביופסיה. לעיתים מבצעים גם בדיקת CT או PET/CT, שנקבעת לפי מצב המטופל. בדיקות אלו מבוצעות על מנת להחליט את הטיפול הכירורגי ואם לבצע כריתה חלקית או מלאה של בלוטת התריס. בסיום הטיפול, ברוב המקרים התוצאה טובה והחולים עוברים ריפוי מלא גם כאשר הסרטן התפשט אל מעבר לבלוטה.

 

סוגי הגידולים

בלוטת התריס בעלת מספר סוגים של תאים שבכל אחד מהם יכול להתפתח גידול שפיר או ממאיר ולכן מחלקים את הגידולים לסוגים בהתאם לטבלה הבאה:

גידול שפיר גידול ממאיר ואחוז המקרים
זפק- גויטר גידול פפילארי- 80%
אדנומה של הבלוטה גידול פוליקולארי- 15%
גידול מדולארי- 3%
גידול אנפלאסטי- 2%

ישנם מקרים נדירים מאד של גידולים כמו לימפומה וגרורות שמגיעות אל הבלוטה מגידול של איבר אחר. 95% מהגידולים בבלוטה הם שפירים ורק 5% ממאירים שגם הם ניתנים לטיפול ולא מתנהגים בצורה אגרסיבית.

 

טיפול בסרטן הבלוטה

מדובר על טיפול משולב של הסרת בלוטת התריס במלואה או חלק מהבלוטה תוך השלמת הטיפול עם יוד רדיואקטיבי. הטיפול מותאם אישית לכל מטופל בהתאם לגידול שלו.

כריתה מלאה של הבלוטה- כריתת כל הרקמה של הבלוטה. הטיפול הנפוץ במרבית מקרי הסרטן של בלוטת התריס.

כריתה חלקית של הבלוטה- כריתת מחצית הרקמה של הבלוטה כאשר יש זפק (גידול שפיר)/סרטן בצד אחד/אי אבחנה בין גידול שפיר לממאיר.

כריתה צווארית- כריתה של רקמות בצוואר שיש בהן בלוטות לימפה נגועות בקירוב לבלוטת התריס ומבצעים אותה בגידול פפלירי/פוליקולרי- מתי שהסרטן התפשט מחוץ לבלוטה או בגידול אנפלסטי/מדולרי.

 

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
6 שיטות למניעות נחירות ושינה טובה יותר
בריאות
6 שיטות למניעות נחירות ושינה טובה יותר

אין דבר יותר מעצבן מלישון עם אדם נוחר באותו חדר, במיוחד אם אתם אנשים שמתעוררים מכל דבר. הרבה פעמים תופעת הנחירות מגיעה מבעיה רפואית העלולה לגרום ללחץ דם גבוה, עייפות

רשת
בריאות
קניית עוקבים באינסטגרם למרפאה אסתטית

אפליקציית האינסטגרם הינה הרשת החברתית המצליחה ביותר בעולם, אם יש ברשותכם עסק, כדאי מאוד שיהיה לכם חשבון עסקי באינסטגרם, על מנת שתוכלו להיחשף לכמה שיותר אנשים. קניית עוקבים באינסטגרם הינה

נמלה
בריאות
3 חפצים בבית שייפגעו הכי הרבה ממזיקים

לחיות בדירה שיש בה מזיקים מסוגים שונים זה לא נעים ויש לכך השלכות שונות. ראשית, יש חיות שפשוט מגעיל אותנו להסתכל עליהן ושנית, הבעיה היא שיש גם חיות שעלולות לגרום

קונדומים
בריאות
מה הקשר בין בריאות לבין חיי המין שלכם ?

חיי מין פוריים לרוב הופכים את החיים להרבה יותר מהנים, מעניינים, משפרים את הזוגיות ועושים לנו טוב בגוף ובנפש, אבל האם חיי מין פעילים משפרים את הבריאות? כן! מגוון מחקרים