מי זכאי להגיש בקשה לקבלת טיפול בקנאביס רפואי

נתחיל קודם בהיכרות קטנה עם מבנה צמח הקנאביס, הצמח עצמו מורכב ממגוון רחב של תרכובות כימיות הנקראות קנבינואידים שהם החומרים הפעילים בצמח.הקנבינואיד הנפוץ ביותר הינו ה-  THC אותו כולם מכירים כזה שמספק את התחושה המוכרת של האופוריה וה"היי".

צמח רפואי

על הקנבואיד סיבידי

קנבינואיד נוסף וחשוב מאוד הוא הסיבידי או בשמו הנוסף, קנבידיול אשר הפך למוביל בתעשיית הקנאביס בשנים האחרונות מאחר והוא זה שבעיקר אחראי על מרבית ההשפעות הרפואיות וכמו כן תופס נתח עצום בשוק תוספי המזון והרפואה הטבעית בארה"ב ובאירופה.

בגופנו קיימת מערכת בשם המערכת האנדוקנבינואידית אשר אחראית על שפע של תהליכים כימיים וביולוגיים שקורים בגופינו. אותם הקנבינואידים פועלים על מערכת זו.

נכון להיום במדינת ישראל מוגדר הקנאביס כסם מסוכן ואסור לשימוש, עם זאת חולים במחלות מסוימות יכולים להגיש בקשה לקבלת רישיון לשימוש בצמח על מנת להקל על מצבם.

ידוע כי הקנאביס יכול להקל באופן משמעותי על חולים רבים, אך רבים מהם עדיין לא מודעים לסגולות התרפויטיות שלו, וחלק מהם שכן דוחים את הטיפול בקנאביס רפואי בגלל לא מעט דעות קדומות ושגויות לגביו למרות שהצמח נמצא בשימוש עשרות אלפי שנים במגוון שימושים.

קיימות עדויות שמוכיחות שהסיבידי מסייע לטיפול והתמודדות עם מספר לא מבוטל של מצבים רפואיים כמו דלקות פרקים, התקפים אפילפטיים, PTSD, סרטן, מניעת זיהומים ודלקות, כאבים כרוניים, נדודי שינה דיכאון, חרדה ועוד..

תוצאות של מחקרים שנעשו על סיבידי מוכיחות כי הוא מהווה בסיס יעיל לטיפול נוגד כאבים, מהסוג לו זקוקים מרבית המטופלים בעלי אישור לטיפול בקנאביס רפואי בישראל, שהנם עקב כאבים.

אם חולה במחלה כלשהי חושב שקנאביס רפואי יכול לסייע לו במצבו, הוא יכול לגשת לרופא על מנת להגיש בקשה מפורטת ומנומקת היטב דרך הצינורות המקובלים.

אז איך בעצם יודעים מי זכאי להגיש בקשה לקבלת טיפול בקנאביס רפואי

רישיון לשימוש בקנאביס יכולים לקבל חולים שסובלים ממחלות שמופיעות ברשימת ההתוויות של משרד הבריאות כמו חולים שסובלים מקרוהן, איידס, פרקינסון, אפילפסיה, תסמונת טורט, טרשת נפוצה, חולים סופניים, פיברומיאלגיה, פוסט-טראומה (PTSD), חולים שעוברים טיפולי כימותרפיה ועוד.

מלבד מהמחלות המפורטות ברשימה ניתן להגיש בקשה גם למקרים חריגים אחרים שאינם מופיעים שם.

אז למי פונים ואיך?

ישנן שתי אפשרויות:

  1. פנייה לרופא שהוסמך על ידי היחידה לקנביס רפואי במשרד הבריאות (יק"ר) להנפיק את הרישיון.
  2. פנייה לרופא מומחה פרטי בתחום המחלה שבגינה מוגשת הבקשה לטיפול בקנאביס, והוא יגיש בקשה מקוונת להיק"ר.

הבקשה שלכם תבחן על פי קריטריונים קבועים מראש.

משרד הבריאות ורופאים רבים לא נותנים את הרישיון לשימוש בקנאביס רפואי כאופציה ראשונה. הטיפול יומלץ למטופלים רק לאחר שמוצו הטיפולים המקובלים האחרים כלומר, מבחינת הרשויות, הטיפול בקנאביס רפואי הוא המוצא האחרון, לאחר שכשלו טיפולים רפואיים מקובלים.

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם