עד 120: מתי הזמן הנכון לכתוב צוואה?

כתיבת צוואה היא צעד חשוב והכרחי לצורך הבטחת כיבוד משאלותיו של אדם לאחר פטירתו ולחלוקת נכסיו בהתאם לרצונותיו. בעוד רבים נוטים לדחות את כתיבת הצוואה תוך מחשבה שהיא נחוצה רק למי שנמצא על ערש דווי, הדבר הנכון הוא לכתוב צוואה כבר בשלבים מוקדמים יותר בחיים. בואו נבחן מהו הזמן האופטימאלי לכתוב צוואה.

 

כתיבת צוואה כבר בתחילת חיי הבגרות

רובנו ככולנו, מבלי לשים לב, מתחילים לצבור נכסים בגיל מוקדם מאוד בחיים. חשבון הבנק שלנו, החסכונות, קופת הגמל, הפנסיה או הרכב, הם נכסים בעלי ערך רב שלפעמים אנחנו לא נותנים את הדעת למה שיקרה איתם בהמשך.

במקרים של חוש יזמות מגיל צעיר, כאשר אנחנו מחזיקים אפילו עסק או נדל״ן, הנכסים הופכים לבעלי ערך רב יותר. גם אם אין לאדם ילדים או בן/בת זוג, חשוב לקבוע מי יקבל את הנכסים במקרה של מוות בלתי צפוי חלילה. כתיבת צוואה בצורה פורמאלית על ידי עורך דין ירושה וצוואה מסייעת רבות לוודאות משפטית.

כתיבת צוואה כבר בתחילת חיי הבגרות

אירועים משמעותיים כטריגר לכתיבת צוואה

ישנם אירועים בחיים שהם סוג של נקודת מפנה, או נקודת אל-חזור טבעית ומבורכת. אירועים כמו נישואין, לידה או גירושין, הם התחלה חדשה. בנישואין, כתיבת צוואה מסדירה את ענייני העיזבון ומבטיחה שהנכסים יעברו לבן או בת הזוג לפי רצון כותב הצוואה.

בלידה, הצוואה יכולה להבטיח עתיד כלכלי טוב יותר עבור הילד או הילדה, מבלי שיצטרכו לעבור הליך משפטי ארוך ומייגע. בנוסף, היא יכולה לציין אפוטרופוס הראוי להתמנות בהתאם לרצונו של ההורה. במקרה של גירושין, יש לעדכן את היורשים הרלוונטיים, כך שהנכסים לא יעברו לבן או בת הזוג לשעבר.

 

כתיבת צוואה כתהליך ולא אירוע חד פעמי

המחשבה הרווחת היא כי כתיבת צוואה היא מעמד חד פעמי ובכך תם הטקס. אך למעשה, כתיבת צוואה היא תהליך מתעדכן. מומחים בתחום ממליצים לעדכן את הצוואה אחת לשלוש עד חמש שנים, או במקרים של אירוע מכונן, כמו קבלת ירושה, זכייה בלוטו, רכישת נכס מכל סוג שהוא או הקמת עסק. מצבים מסוג זה, משנים את המצב הכלכלי באופן שמכריח עדכון לצוואה הקיימת. ללא כתיבת צוואה, חלוקת העיזבון במקרה של מוות, עלולה לעמוד מנגד לרצונותיו המקוריים של האדם.

כתיבת צוואה כתהליך ולא אירוע חד פעמי

לסיכום

החיים תמיד מלאי הפתעות, לטוב ולרע. אף אחד לא יכול לצפות את החיים, ואירועים מצערים כמו תאונה, מחלה וכיו"ב, הם אירועים שבשגרה. על מנת למנוע סיבוכים משפטיים, סכסוכים אפשריים או אפילו כדי להבטיח שקט נפשי, מומלץ לכתוב צוואה כבר בשלב מוקדם יחסית.

כתיבת צוואה תבטיח את חלוקת העיזבון בהתאם לשביעות רצונו של הכותב אותה. יש לזכור לעדכן את הצוואה באופן תקופתי ובהתאם לאירועים משמעותיים בחיים. זהו המעשה הנכון של ראייה קדימה.

עד 120 מתי הזמן הנכון לכתוב צוואה

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
רשלנות רפואית ושגיאות טיפוליות במחלקות ילדים
עריכת דין
רשלנות רפואית ושגיאות טיפוליות במחלקות ילדים

רשלנות רפואית ושגיאות טיפוליות הן תופעה מדאיגה בכל תחום רפואי, אך הן חמורות במיוחד כאשר מדובר בילדים. ילדים הם פגיעים וחסרי ישע, וכל טעות בטיפול עלולה להשפיע עליהם באופן משמעותי

נוטריון לתרגום מסמכים
עריכת דין
איך לבחור נוטריון איכותי לתרגום מסמכים

כאשר עומדים בפני הצורך לתרגם מסמכים חשובים, כגון מסמכים משפטיים, רפואיים או פיננסיים, חשוב לבחור נוטריון איכותי שיבצע את התרגום בצורה מקצועית ומדויקת. בחירת נוטריון לא איכותי עלולה לגרום לאי-הבנות

עורך דין להטרדה מינית
עריכת דין
תקיפה מינית בילדים

"תקיפה מינית" היא מושג משפטי המתייחס לעבירת מין המוכרת על ידי המחוקק במדינת ישראל ובמדינות רבות בעולם. תקיפה זו תוגדר כך אם היא הייתה בעלת אופי מיני בזמן ביצועה. במאמר

זכות ילדים
עריכת דין
קבלת גמלת ניידות ילדים – שלב אחר שלב

ילדים שסובלים מבעיה שגורמת להם למגבלה בניידות, יכולים להיות זכאים לגמלת ניידות מטעם ביטוח לאומי. גמלה זאת נקבעה על מנת להקל על חייהם של ילדים שמתקשים בתנועה במרחב באופן יום

עבירות פליליות
עריכת דין
אילו עבירות נחשבות כעבירות פליליות?

כולנו מכירים את הרגע הזה שקורה בסרטים ובסדרות שבו רואים עצור במשטרה שמציין בפני החוקר כי הוא לא ידע בכלל שביצע עבירה, נכון? ובכן, מדובר בעניין שמבוסס על המציאות. שכן,