גלאוקומה – אחת מ-3 המחלות העיקריות המובילות לעיוורון

גלאוקומה היא אחת משלושת המחלות העיקריות הגורמות לעיוורון. הייחוד של העיוורון המתפתח מגלאוקומה, הוא שהדבר עשוי להתרחש באופן פתאומי לחלוטין. מרכזים שונים כמו כרמית אופטיקה מציעים לחולי גלאוקומה טיפול וליווי מקיף, אשר נועד לשפר את הסימפטומים ולהאט ככל האפשר את התקדמות המחלה. במאמר נסקור גורמים לגלאוקומה, איך היא גורמת לעיוורון, ודרכי טיפול.

 

כיצד מובילה גלאוקומה לעיוורון?

העין שלנו היא אחד מהאיברים המורכבים ביותר בגוף האדם. מדובר באיבר אשר מהווה במידה רבה המשך טבעי של המוח. בבסיס העין, קיים איבר המכונה בעברית רשתית. הרשתית היא למעשה המשכו של עצב הראייה, אשר בקצהו מתפרס על פני קרקעית העין, קולט את האור שנכנס דרך האישון, ומעביר את המידע שנקלט אחורה אל תוך המוח. גלאוקומה היא למעשה מצב בו הרשתית מתחילה להיהרס. הסיבה העיקרית להרס הרשתית, הוא לחץ מוגבר של נוזל העין. הלחץ המוגבר בחלל העין, גורם לפגיעה ברשתית במספר דרכים. קודם כל, הוא פוגע ביכולת כלי הדם המזינים אותה לספק לה חמצן ומזון. בנוסף, הלחץ עצמו גורם לפגיעה בתאי העצב המרכיבים את הרשתית, ולניוון איטי שלהם. לרוב, הנזק בגלאוקומה יתחיל בצורה היקפית, ויפגע בטווחי הראייה של העין הפגועה.

 

איך מתפתחת גלאוקומה?

השמירה על לחץ תקין של הנוזל בתוך חלל העין, מורכבת משני תהליכים שונים. התהליך הראשון, הוא בקרה על כמות ייצור הנוזל התוך עיני, אשר מיוצר באיבר המכונה ciliary body. התהליך השני, הוא בקרה על ניקוז הנוזל, במטרה לשמור עליו בכמות מספקת. ניקוז הנוזל התוך עיני מתבצע דרך תעלות ייעודיות בחלל העין. פעמים רבות, תעלות אלו עשויות להיסתם, או להיפגע. הסתימה יכולה לנבוע מרקע גנטי, או ממבנה לא תקין של איברי העין הפנימיים. רוב הניקוז מתבצע באזור שבין הקרנית לקשתית העין, דרך רקמה הבנויה כמו מסננת, ואל תוך וריד ייעודי. כאשר המסננת נפגעת, או שהזווית בין הקרנית לקשתית אינה מאפשרת ניקוז נוזלים מספק, הייצור אשר נמשך גורם לעלייה משמעותית בלחץ בתוך העין עצמה.

 

מה אפשר לעשות כדי לשפר את המצב?

כמו רוב המחלות הכרוכות בפגיעה עצבית, זיהוי וטיפול מהירים הם קריטיים להצלחה. יש שלוש אפשרויות לטיפול בגלאוקומה. האפשרות הראשונה, היא לטפל במחלות הרקע הגורמות לתסמונת. יתכן מאוד שהעלייה בלחץ התוך עיני קשורה להפרעות פיזיולוגיות שונות. אפשרות נוספת, היא להפחית את ייצורו של הנוזל התוך עיני. ההפחתה הזו אפשרית תוך שימוש בתרופות המדכאות את פעילות ה-ciliary body. האפשרות השלישית, היא לשפר את יכולת העין לנקז את הנוזלים החוצה ממנה. ניתן לבצע זאת באמצעות תרופות ייעודיות, או באמצעות פעולה פולשנית. הפעולה הפולשנית כוללת החדרת מחט לתוך חלל העין, ויצירת חור המאפשר לנוזלים בלחץ גבוהה הכלואים בה להתנקז החוצה, מה שמחזיר את הרשתית לצורתה המקורית.

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם