תביעת סיעוד – איך להגיש תביעה לקצבת סיעוד

אוכלוסיית ישראל מונה מספר גדול של קשישים. חלק ניכר מהם סובלים ממגבלות שונות, או שהם אינם יכולים לדאוג לעצמם ולטפל בעצמם כהלכה. אף שגם אנשים שמתחת לגיל הפרישה עשויים להגיע לאותם המצבים, המונח תביעת סיעוד נוגעת אך ורק לאנשים בני הגיל השלישי או שהגיעו לגיל הפרישה. בשורות הבאות נגדיר מהו מצב סיעודי, מי זכאי לקבלת קצבת סיעוד ואיך להגיש את התביעה לקצבת הסיעוד המבוקשת. חשוב לקרוא את המאמר הזה, כיוון שמדובר בנושא בעייתי שצריך להכיר היטב.

 

מי זכאי לקבלת קצבת סיעוד

זכאים לקבלת קצבת סיעוד הם קשישים שהגיעו לגיל פרישה, והם תלויים בזולת באופן חלקי או מלא, בביצוע פעולות שונות. התלות יכולה להיות חלקית, כגון ניידות או ביצוע פעולות מסוימות, ומנגד היא יכולה להיות מלאה – תלות בזולת לביצוע פעולות בסיסיות, החל מהאכלה וכלה בטיפולים שונים ורחיצה. ככל שהתלות של הקשיש בזולת גבוהה יותר, כך הסיכויים לקבלת קצבת סיעוד גבוהים יותר. המוסד לביטוח לאומי מעמיד לרשות המתעניינים טופס מיוחד שבו ניתן לקבל הערכה מושכלת של הסיכויים לקבלת קצבה.

באשר למבחן ההכנסה – ככל שההכנסה של מבקש הקצבה היא גבוהה יותר, כך הסיכויים לקבלת קצבה קטנים יותר. לחילופין, הקצבה שתאושר תהיה קטנה יותר. מקורות הכנסה לצורך העניין יכולים להיות פנסיה, קצבת שארים, הכנסות משכר דירה ועוד. מעבר לרף מסוים של הכנסות, לא תינתן קצבה כאמור.

באשר למקרים מיוחדים – מזה כשנתיים, ניתן להגיש בקשה לקצבת סיעוד, אם מבקש הקצבה עבר או אמור לעבור טיפול רפואי מסובך או ניתוח, שעלול להפוך אותו לסיעודי לתקופה מוגבלת או לצמיתות.

 

מי מגיש את הבקשה לקצבה והמסלול שהבקשה עוברת

מי שאמור להגיש את הבקשה הוא מי שעבורו מיועדת הקצבה. עם זאת, במקרים שבהם מבקש הקצבה איננו יכול להגיש בעצמו את הבקשה, היא תוגש באמצעות קרוב משפחה או האפוטרופוס של מבקש הקצבה. הבקשה מוגשת למוסד לביטוח לאומי באמצעות טפסים המיועדים לכך. הבקשה חייבת לפרט את כלל הנסיבות שהביאו להגשת הבקשה. בנוסף, תיערך לקשיש הסיעודי בדיקה מטעם המוסד לביטוח לאומי. זאת, על מנת לקבוע בצורה מדויקת את מידת הזכאות של מגיש הבקשה.

באשר למסלול שהבקשה עוברת – לאחר הגשת הבקשה, יתבצע מבחן תלות. זאת, בתנאי שמגיש הבקשה עומד בתנאי הזכאות הבסיסיים. עם קבלת תוצאות הבדיקה, יחושב פקיד התביעות את אחוזי התלות. החישוב נעשה בצורת נקודות, שאותן מחשב פקיד התביעות על סמך הדו"ח של מבחן התלות. פקיד התביעות יאשר קצבה זמנית או קבועה.

קצבת הסיעוד נועדה לאפשר לזכאי לקבל שירותים שונים מעובד זר או אחר, שיסייע לו. עם זאת, ניתן גם להעביר את הטיפול לקרוב משפחה, במקום להעביר את הכספים לעובדים זרים. יש בשיטה הזאת יתרונות וחסרונות, אבל בסיכומו של עניין היא נועדה לשפר את איכות החיים של הקשיש הסיעודי.

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
משתתפים בקורס החייאה
רפואה
2 יתרונות בולטים בביצוע קורסי החייאה

קורסי ההחייאה מחזיקים בחשיבות רבה להצלת חיים בכלל ולעולם הרפואה הדחופה בפרט. מדובר בקורס שנותן כלים רבים לאנשים הפשוטים ואת הידע החשוב של כיצד יש לתפעל אירועים שבהם יש סכנת

שינה לא טובה
רפואה
איך בודקים האם סובלים מהפרעת שינה?

כל אדם רוצה להיות כמה שיותר בריא השאלה היא איך ניתן להשיג זאת באמצעים רגילים מבלי לקרוע את עצמכם. אם כן יש הרבה דברים המשפיעים עלינו כמו למשל כמה ירקות

נעלי ספורט
רפואה
מה ההבדל בין מדרס רגיל למדרס אורטופדי?

 כולנו מודעים היטב לעובדה שהמטרה העיקרית של מדרסים היא למעשה לתת תמיכה נוספת לכף הרגל, מה שמסייע בתמיכה לעמוד השדרה ולגוף כולו. עם זאת, האם עצרתם פעם לחשוב מה ההבדל

תמונה של שיניים
רפואה
אילו דברים חשוב להכיר על בדיקת MRI

בדיקת MRI הפכה לאחר מאמצים רבים של משרד הבריאות לאחד מהכלים החשובים ביותר לאבחון רפואי בארץ. מדובר בבדיקה אשר אינה עושה שימוש בקרינה מייננת, אלא פשוט במגנטים רבי עוצמה. למרות