הקשר בין הפרעות אכילה להפרעות נפשיות

כמה המחלות הנפוצות בעולם בקרב נשים ונערות צעירות בעולם המערבי הן הפרעות אכילה לסוגיהן.

למרבה הצער, בשנים האחרונות חלה עלייה בהפרעות אכילה גם בקרב גברים ובאופן כללי ישנה מגמת עלייה בהתפתחות הפרעות אכילה שונות בכל האוכלוסייה עולם המערבי, כולל בישראל.

 

מה זה הפרעות אכילה?

הפרעות אכילה הן סוג של הפרעות נפשיות הבאות לידי ביטוי שהפרעות קבועות בהרגלי ודפוסי האכילה, או הפרעות בהתנהגויות שונות הקשורות לאכילה, צריכה וספיגה של מזון. הפרעות אכילה מתאפיינות בהתנהגויות הקשורות לפיצוי ודימוי עצמי בדגש על דימוי גוף.

חשוב להדגיש כי לא כל התנהגות שונה בהרגלי האכילה מעידה על הפרעת אכילה. למשל, יכול להתרחש שינוי בהרגלי האכילה של אדם בעקבות דיכאון או הפרעות אחרות. סיטואציות שונות בחיים שלנו עשויות להשפיע על דפוסי האכילה שלנו והדבר לאו דווקא מעיד על קיומה של הפרעת אכילה.

 

סוגים שונים של הפרעות אכילה

קיימים ארבעה סוגים עיקריים של הפרעות אכילה:

  1. אנורקסיה נרבוזה

פחד עז מפני כל עלייה במשקל שעלול להגיע למצב של אי שמירה על משקל תקין והגעה לתת משקל. חולה אנורקסיה יתכחש למשקלו הנמוך וישאף לרדת במשקל עוד, כאשר אי טיפול במחלה זו עלול להביא לסיכון חיים ממשי.

 

  1. בולמיה נרבוזה

הרגלי אכילה המאופיינים בהתקפי זלילה ואובדן שליטה על האכילה שלאחריהן מתבצעות הקאות יזומות. בולמיה יכולה לכלול גם פעילות גופנית מוגזמת, צומות, שימוש במשלשלים ועוד התנהגויות שנועדו לפצות על האכילה המוגברת. האתגר בזיהוי מחלה זו היא שרוב החולים נמצאים במשקל תקין, ורק כשליש במשקל יתר.

 

  1. הפרעת אכילה התקפית

התקפי אכילה מוגברת חוזרים ונשנים בזמן קצר, ותחושה של חוסר שליטה ואפשרות להפסיק לאכול. הרגלי אכילה אלו מלווים בתחושת אשמה, בושה, גועל ודימוי עצמי נמוך.

 

  1. הפרעת אכילה לא ספציפית

הפרעת אכילה שאינה כוללת את כל המאפיינים של הפרעות אכילה אחרות, אך בכל זאת מתאפיינת בהרגלי אכילה בעייתיים. למשל, אנורקסיה שלא מתאפיינת בירידה במשקל.

 

כיצד מטפלים בהפרעות אכילה?

לרוב סוג הטיפול המומלץ לטיפול בהפרעות אכילה יכלול שילוב של טיפול פסיכולוגי, פסיכיאטרי וטיפול תזונתי של דיאטנית.

הפרעות אכילה דורשות טיפול רגשי ומעורבות של פסיכולוג בכל מיני בדרכי טיפול פסיכולוגיות שונות. בנוסף, חשוב שהחולה יקבל טיפול תזונתי מידי דיאטנית עבור בניית תפריט מאוזן יחד עם המטופל, כולל מעקב אחרי משקל והצבת יעדים. מכיוון שבמקרים רבים הפרעות אכילה מלוות בהפרעות נפשיות נוספות כגון חרדה או דיכאון מומלץ גם ליווי פסיכיאטרי.

 

טיפול פסיכולוגי במרכז

פסיכולוג בהרצליה עם התמחות קלינית ורישיון ממשרד הבריאות. עם ניסיון רב כולל עבודה עם ילדים, נוער, מבוגרים וזוגות וטיפול בלחץ, חרדה, דיכאון, משברי חיים וכן ייעוץ והדרכה להורים יכול לעזור לכם לצאת מהמצב המנטלי של הפרעת אכילה תוך הקניית כלים שיעזרו בהמשך החיים.

אישה מסתכל במראה

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
אישה עושה ספורט
בריאות הנפש
דימוי עצמי נמוך – איך ננצח את המצב?

לעיתים דימוי עצמי נמוך הוא מעגל המזין את עצמו – הדימוי שלנו מעורר את הקולות בראש שמשכנעים אותנו שאנחנו לא טובים מספיק ועוצרים בעדנו מלהתפתח לכיוונים שמתאימים לנו ושאליהם אנחנו

משחק קלפים
בריאות הנפש
טיפול בהתמכרות להימורים – כך תצאו מזה

לא יכולים להפסיק למלא טפסי לוטו? מחכים לסוף היום כדי להמר במשחקי פוקר? ייתכן ואתם מכורים להימורים. החדשות הטובות הן שיש דרך להיגמל מהימורים, ושלרוב היא קלה יותר מגמילה מהתמכרויות

קופה של כדורים
בריאות הנפש
גמילה מתרופות גמילה וממשככי כאבים

לאחרונה התחלתם לשים לב, ולהודות בפני עצמכם, שבעצם אתם מכורים לכדורים ולתרופות? אתם רוצים לשנות את המצב כי התחלתם להבין שהתלות הזאת פוגעת ברבדים שונים בחייכם? אם כך, כדאי שתדעו:

מטפל
בריאות הנפש
קושי בהתמודדות עם קושי

הורים רבים חוששים מהרגע בו הילד שלהם יצטרך להתמודד עם קושי וזה מובן, אף הורה לא רוצה לראות את הילד שלו חווה מצוקה וסבל. עם זאת, קשיים הם חלק מהחיים

תינוק יושן
בריאות הנפש
מתי כדאי לקרוא ליועצת שינה?

השינה הינה חלק בלתי נפרד משגרתנו הקבועה ויש בה תרומה גדולה לתפקודנו היומי. אנו מרגישים צורך עז לעיתים לשינה טובה ועמוקה הודות לכך שלשינה אפקט חיובי על אורח חיינו. היא

אבנים חמות
בריאות הנפש
"זמן מגע" – מסאז' בריא ומשחרר בביתכם

מי מאיתנו לא חולם לפעמים על מסאז' טוב ומפנק בסוף של יום עבודה/לימודים או אחרי אימון שבו נתפסו לנו חלק מהשרירים ואנו רק מחכים לשחרור? מצאנו לכם את הפתרון המושלם: